500 plus - rodziny z całej Polski mają problemy z otrzymywaniem pieniędzy
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 3 Października 2019

Tysiące Polaków odciętych od 500 plus. Ty także możesz mieć problem

500 plus, czyli sztandarowy program socjalny rządów Prawa i Sprawiedliwości, wywołał zamieszanie w Warszawie. Okazuje się, że nie tylko stolica ma problem. Jak donosi portal Wirtualna Polska, z całego kraju spływają doniesienia o wstrzymanych wypłatach z programu.

500 plus - o programie głośno było ostatnimi czasy, jeśli mowa o negatywnych zabarwieniach przekazów informacyjnych, w Warszawie. Wszystko za sprawą listu prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego, który wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. W tym pisał o niewystarczających środkach w budżecie miasta na wydatkowanie programu. To miało być powodem przestojów w wypłacaniu środków z programu w stolicy.

Jednakże okazuje się, że sytuacja jest znacznie gorsza. Brak przelewów z 500 plus dotyczy nie tylko Warszawy, ale i tysięcy Polaków z całego kraju. Jak podaje Wirtualna Polska, w ciągu 24 godzin od opublikowania informacji o problemach stolicy z wypłacaniem pieniędzy z programu, do redakcji napisali ludzie z 20 różnych gmin w kraju. Ci skarżą się na problemy z przedłużającym się oczekiwaniem na pieniądze z 500 plus.

Praca marzeń czeka. Za 6 godzin dostaniesz 5 tys. złotychPraca marzeń czeka. Za 6 godzin dostaniesz 5 tys. złotychCzytaj dalej

500 plus ma problemy z docieraniem do Polaków?

Jak się okazuje, problemem jednak nie są braki w środkach, a terminy, które mają na wypłacanie samorządy. Według przepisów, te mają czas do 31 października na zlecenie przelewów w ramach świadczenia 500 plus. Z drugiej strony nie brakuje jednak gmin, które pieniądze wypłacały już w miesiącu złożenia wniosków.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekonuje jednak, że środki na program 500 plus trafiły już do wszystkich samorządów i nie może być mowy o jakichkolwiek brakach w finansach. Problematyczne są wspomniane terminy, które jedne samorządy już nie interesują, bo zaczęły wypłacać pieniądze znacznie wcześniej, a inne zdecydowały się wykorzystać je do ostatniego dnia.

Mandat na grzybobraniu. Za nieostrożność zapłacisz pół tysiącaMandat na grzybobraniu. Za nieostrożność zapłacisz pół tysiącaCzytaj dalej

Zaskoczeni nawet w resorcie

Wirtualna Polska wskazuje, że wśród jednostek samorządu, które wciąż nie wypłaciły nikomu pieniędzy z 500 plus są Słupsk, Łomża, Sosnowiec, Pionki, Biskupiec czy Jastrzębie-Zdrój, Pruszków, a to tylko część spośród większej całości. Oczywiście powody opóźnień w wypłatach środków z programu mogą być różne, jak chociażby praca za granicą jednego z rodziców, ale zdecydowana większość przypadków powodowana jest zwlekaniem przez samorządy do końca terminu zlecania wypłat pieniędzy z 500 plus. Sprawa jednak zaskakuje sam resort rodziny.

- Te informacje są o tyle zaskakujące, że od rozszerzenia programu 500+ prosiliśmy, bo nie możemy niczego na nich wymuszać, o przyspieszenie rozpoczęcia wypłat. W końcu trzeba zlecić o wiele więcej przelewów niż wcześniej - mówi jeden z pracowników resortu w rozmowie z Wirtualną Polską.

Kaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieKaufland wycofuje żel pod prysznic. Może wywołać zakażenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Polski aktor po latach dowiedział się, że wychowuje nie swoje dziecko. ”Dostałem niezłą lekcję od życia”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News