500 plus dla mundurowych
Pixabay/TomaszSupel
Autor Maria Glinka - 3 Marca 2020

Kolejna grupa Polaków dostanie plus 500 zł. Dodatkowe pieniądze trafią do tysięcy ludzi

500 plus – z takiej nadwyżki już niedługo będą cieszyli się policjanci, strażnicy graniczni, strażacy oraz funkcjonariusze SOP. Wszystko dzięki przyjętemu przez rząd rozporządzeniu, które przewiduje wzrost kwoty bazowej wynagrodzenia o 500 zł.

500 plus znacznie poprawi sytuację pracowników

500 plus to żadna nowość w retoryce partii rządzącej, ale coraz więcej grup społecznych może cieszyć się z podwyżek o takiej wysokości. Na mocy przepisów, które rządzący zapowiadali już w listopadzie 2018 r., większe wynagrodzenie będzie przysługiwało mundurowym. Ponadto będą mogli otrzymać „nagrodę roczną” – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

ZUS oddaje Polakom podatek, wystarczy spełniać jeden warunek. Niektórzy dostaną nawet po kilkaset złotychZUS oddaje Polakom podatek, wystarczy spełniać jeden warunek. Niektórzy dostaną nawet po kilkaset złotychCzytaj dalej

Dzięki podwyżkom miesięczna pensja funkcjonariuszy SOP wzrośnie przeciętnie do 7234 zł brutto. Zgodnie z nowymi zasadami wynagrodzenie strażników granicznych i policjantów będzie wynosiło 6125 zł. Jednak w objaśnieniach projektu rozporządzenia zwiększającego kwoty wyjściowe dla strażaków nie umieszczono informacji o wpływie podwyżki na wysokości przeciętnej płacy – tłumaczy Business Insider Polska.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Jacek Kurski postawiony pod ścianą. TVP za kilka dni może znaleźć się w poważnych tarapatach

Nowe stawki w odpowiedzi na protesty

Projekt budżetu uwzględnia nowe podwyżki, które należą się konkretnym pracownikom z wyrównaniem od 1 stycznia. Wzrost wynagrodzenia ma zachęcać obywateli do podejmowania pracy w służbach mundurowych związanych z MSWiA. Uchwalając nowe prawo rządzący powoływali się także na chęć poprawy sytuacji materialnej funkcjonariuszy oraz ich rodzin.

Zgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówZgromadzili fortunę, którą trudno sobie wyobrazić. TOP 10 najbogatszych PolakówCzytaj dalej

Nowe wysokości wynagrodzeń to efekt realizacji porozumienia między związkami zawodowymi służb mundurowych a MSWiA z 8 listopada 2018 r. Wtedy to rząd musiał zmierzyć się z zatrważającą liczbą zwolnień lekarskich wśród funkcjonariuszy, co groziło brakiem wystarczającego zabezpieczenia zbliżających się obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Protesty służb poskutkowały kolejnymi etapami podwyżek – do pierwszgo z nich doszło w 2019 r., kiedy to podjęto decyzję o wzroście poziomu wynagrodzenia o 650 zł w skali miesiąca. Ponadto zrezygnowano z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę i przyznano prawo do pełnopłatnych nadgodzin. Wyrazem drugiej tury podwyżek jest wspomniane 500 plus do kwoty bazowej wynagrodzenia.

W trakcie strajku z 2018 r. swoje postulaty wysuwali także funkcjonariusze służby więziennej. Jednak ze względu na fakt, że podlegają Ministerstwu Sprawiedliwości, nowe rozporządzenie nie przewiduje wzrostu ich kwoty wyjściowej. Projekt przepisów, zgodnie z którym miałoby zostać podniesione ich wynagrodzenie, jest już przygotowany i czeka na realizację.

500 plus nie tylko dla mundurowych

Inną grupą społeczną, która od niedawna może cieszyć się z dodatkowych funduszy są emeryci. Zgodnie z zapowiedziami, o pieniądze mogą starać się seniorzy, którzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny. W wyniku tego emeryt może liczyć na zastrzyk gotówki w wysokości nawet 1500 zł – przypomina biznes.radiozet.pl.

Ustawę „500+” dla osób niepełnosprawnych, która jest realizacją obietnic premiera Mateusza Morawieckiego, sejm przyjął w lipcu 2019 r. Wnioski można składać od 1 października 2019 r., a pierwsze świadczenia zostaną wypłacone w październiku 2020 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Doda przyłapana w Dubaju na łamaniu obostrzeń. W ostry sposób odpowiedziała na krytykę
  2. Wiele osób nawet nie wie, że ma chore nerki. Schorzenia, których nie wolno lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Poruszający wpis Martyny Wojciechowskiej. Pobicie, gwałt i niesamowita podróż kobiety
Produkty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiProdukty za które już za miesiąc będziesz płacił dużo więcej. Wszystko przez podatkiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News