500 plus dla niepełnosprawnych 2019
Pexels/ ZIBIK Foto
Autor Paulina Musianek - 2 Września 2019

500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Można składać już wnioski o świadczenie

500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Od poniedziałkowego południa można już składać wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - jak poinformowała w Zabrzu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa

500 plus dla niepełnosprawnych 2019. Od dziś można już składać wnioski

500 plus dla niepełnosprawnych 2019 - ruszyło składanie wniosków, jak poinformowała w Zabrzu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Borys-Szopa na konferencji nt. przygotowań ZUS do realizacji tzw. dodatku 500 plus dla osób niesamodzielnych.

- Jesteśmy zaledwie miesiąc przed wejściem w życie ustawy dotyczącej świadczenia. Uprawnionych do niego w skali całego kraju będzie ok. 850 tys. osób; skierowany do nich transfer finansowy to ok. 4,5 mld zł - mówiła na briefingu.

500 plus dla osób niesamodzielnych. ZUS przypomina o orzeczeniu

- Aby otrzymać 500 plus dla osób niesamodzielnych, należy mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji – przypomina prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska. Dodaje, że osoby, które nie mają orzeczenia, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza-orzecznika ZUS. Wyjaśniła również, ZUS pozyskał ponad 150 tys. lekarzy-orzeczników. „Liczymy – i to nam się już realizuje – że ci lekarze wesprą nas w orzecznictwie o niezdolności do samodzielnej egzystencji na rzecz właśnie takiego świadczenia. Z 850 tys. potencjalnych uprawnionych zdecydowana mniejszość nie posiada takiego orzeczenia” - mówiła prof. Uścińska.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kto dostanie?

Świadczenie zostanie przyznane osobom, które złożą wniosek i które spełniają wymagane kryteria: posiadają wspomniane orzeczenie, ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, a suma świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych pobieranych przez nie nie przekracza 1600 zł.

1 października wejdzie w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Od tego dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie rozpatrywanie wniosków o te wsparcie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News