500 plus to ogromne obciążenie dla budżetu. W przyszłym roku rząd przeznaczy na program prawie 42 miliardy złotych
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 2 Stycznia 2020

Rząd podsumowuje 500 plus. Wiemy już, ile dotąd wydano na program

500 plus kosztowało do tej pory państwo 87,4 mld zł. Po rozszerzeniu programu wsparcie uzyskało w sumie 6,8 mln dzieci w Polsce - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w raporcie podsumowującym 2019 rok.

500 plus kosztowało państwo miliardy złotych

Program 500 plus został uruchomiony 1 kwietnia 2016 roku. Od tego czasu na na flagowy program PiS-u państwo wydało 87,4 mld zł. W lipcu tego roku program 500 plus został rozszerzony. Wsparcie przysługuje na każde dziecko w rodzinie, również pierwsze i jedyne w rodzinie i pieczy zastępczej, niezależnie od dochodów. Po zmianach program adresowany jest do 6,8 mln dzieci.

Wyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuWyższe kary dla kierowców już od dzisiaj. Zapomnisz, zapłacisz 5200 zł mandatuCzytaj dalej

Inne programy też

W latach 2016-2019 z udziałem środków z programu „Maluch+” powstało ok. 56,1 tys., w tym ok. 19,6 tys. miejsc w instytucjach publicznych oraz ok. 36,5 tys. w prywatnych. W tym czasie dofinansowanie do funkcjonowania otrzymało ok. 202,1 tys. miejsc opieki. Na program „Maluch+” w latach 2016-2019 przeznaczono ponad 1,2 mld zł. Od 2018 r. są to znacznie większe środki - w 2017 r. było to 151 mln zł, a rok i dwa lata później już 450 mln zł - napisano w raporcie.

Natomiast program “Mama 4 plus” kosztował budżet 801 mln zł. Program wszedł w życie 1 marca br. Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które urodziły, wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci, a nie mają prawa do minimalnej emerytury lub ich świadczenia są niższe.

Ministerstwo informuje, że w 2019 roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekroczą granicę 22 mld zł. - To o ponad 2,5 mld zł więcej niż w 2018 roku, który już wtedy przyniósł znaczny wzrost wsparcia dla tej grupy osób m.in. po zrównaniu renty socjalnej do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w raporcie.

Nawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażNawet samotne pomieszkiwanie cię nie uchroni. Ogromny rachunek bez względu na metrażCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News