Lot na księżyc
Autor Kasper Starużyk - 20 Lipca 2019

50 lat temu po raz pierwszy człowiek stanął na Księżycu

20 lipca 1969 roku lądownik Apollo 11 z astronautami Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem wylądował na Księżycu. Był to pierwszy spektakularny sukces Stanów Zjednoczonych w trwającym od połowy XX wieku kosmicznym wyścigu z ZSRR.

Tego dnia cały świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia w kosmosie. Amerykański pojazd zmierzał do Księżyca, a miliardy ludzi przeżywało te emocje przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych.

Neil Armstrong, stawiając pierwszy krok na powierzchni Srebrnego Globu, wypowiedział słowa, które na zawsze zapisały się w naszej historii: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".

W 1961 roku, w którym po raz pierwszy w kosmos poleciał radziecki kosmonauta Jurij Gagarin, prezydent USA John Kennedy ogłosił, że Amerykanie wylądują na Srebrnym Globie przed upływem dekady. Tak też się stało, ale zadanie naukowców było bardzo trudne. Musieli zbudować rakietę, która doleciałaby na Księżyc oraz statek kosmiczny zdolny odbyć podróż w obie strony. Istotną rolę w projekcie, którego koszt wynosił ponad 25 mld dolarów odegrał niemiecki uczony, były członek NSDAP i SS, konstruktor rakiety V2 Wernher von Braun.

16 lipca 1969 potężna rakieta Saturn V wyniosła statek Apollo 11 na orbitę okołoziemską. Rozpoczął się pierwszy, zakończony sukcesem, lot człowieka na Księżyc.

Tesco powoli znika z Polski? Lokalizacje zamykanych sklepówTesco powoli znika z Polski? Lokalizacje zamykanych sklepówCzytaj dalej

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.