źródło: pixabay.com
Autor Kasper Starużyk - 24 Maja 2019

4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Wysokość świadczeń emerytalnych związana jest z ilością przepracowanych lat. Im więcej pracowaliśmy w życiu i za jakie pieniądze, od tego zależy jaką emeryturę będziemy później odbierać. Są jednak świadczenia, które nie mają nic wspólnego z przepracowanymi latami, a tylko i wyłącznie z naszymi siłami witalnymi.

Niech nam żyje 100 lat! - takie życzenia usłyszał chyba każdy z nas. Niezależnie od wieku w jakim się znajdujemy, to przekroczenie trzycyfrowej bariery robi wrażenie. Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych docenia takie wydarzenie i każdemu, kto przekroczy barierę 100 lat dodaje do emerytury 4 tys. zł brutto miesięcznie, aż do śmierci. 

Świadczenie honorowe z racji wieku 

Aby uzyskać taki dodatek nie trzeba właściwie podejmować żadnych kroków, no może oprócz długiego i szczęśliwego życia. Dodatek nie jest wypłacany po podpisaniu i złożeniu odpowiednich dokumentów. ZUS z wiadomych względów jest w posiadaniu naszych danych dotyczących choćby daty urodzenia, także po przekroczeniu 100 lat zaczyna wypłacać na nasze konto dodatkowe pieniądze. 

Ciekawy jest też sam moment przyznania świadczenia. Osoba która ma skończyć 100 lat jest osobiście odwiedzana przez urzedników z ZUSu. Następują wtedy oficjalne gratulacje i honorowe wręczenie dodatku. Ważnym jest też to, że kwota jaką co miesiąć odbieramy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wpływa w żaden sposób na wielkość świadczenia honorowego, które ma jednakową kwotę dla wszystkich. W zależności od poziomu inflacji i innych zmiennych, ZUS decyduje się często na zmianę wysokości świadczenia, jednak nie zmienia się fakt jego niezależności od poziomu emerytury. 

"Dodatek za 100 lat", co jeśli nie ma nas w ZUSie? 

Co jednak bardzo ważne: jeżeli 100latek nie pobiera w ogóle świadczenia z ZUS i nie ma tam zgromadzonych żadnych środków, to również przysługuje mu otrzymanie świadczenia honorowego. W takim przypadku musi jednak już złożyć wniosek do urzędu z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. Jeżeli osoba nie jest już zdolna na samodzielnego złożenia dokumentów, wówczas może zrobić to jej pełnomocnik. 

Świadczenie we wszystkich przypadkach odbierane jest przez osobę dożywotnio. 

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News