4 czerwca świętem polskiej demokracji. Dzisiaj rocznica historycznych wyborów.
https://wikipedia.org/Borys-Kozielski
Autor Kamila Jeziorska - 4 Czerwca 2020

Dziś 31. rocznica przełomowych wyborów. Spory o 4 czerwca nie cichną

- To powinno być główne święto III RP-ocenił w rozmowie z polsatnews.pl politolog i historyk, prof. Antoni Dudek. Data 4 czerwca nawet po kilkudziesięciu latach nie przestaje budzić emocji.

4 czerwca świętem naszej demokracji

Wybory 4 czerwca były wyborami częściowo wolnymi, często nazywane są kontraktowymi. Kierownictwu PZPR zależało na przeprowadzeniu wyborów w jak najszybszym czasie, ponieważ chciano w ten sposób wykorzystać topniejące poparcie dla rządu Mieczysława Rakowskiego. Większość posłów miała zostać wybrana w 108 okręgach, którym, w zależności od liczby mieszkańców przypisano od 2 do 5 mandatów. Ordynacja wyborcza zapewniała 299 mandatów kandydatom wywodzącym się z obozu rządzącego.

Zwycięstwo Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” było zdumiewające. Opozycjonistom udało się uzyskać 160 ze 161 mandatów poselskich, a także 92 mandaty w senacie. Sukces zaskoczył nie tylko rządzących, ale także samych zwycięzców. Rozmiary zwycięstwa “Solidarności” i przegranej obozu rządzącego były oczywiście zróżnicowane, a ich układ tworzył nową geografię polityczną Polski - pisze w swojej książce prof. Antoni Dudek. “S” największy sukces odniosła na Dolnym Śląsku oraz w południowo-wschodnim regionie Polski. Rozczarowanie przyniosła stosunkowo niska frekwencja w wyborach, która wyniosła od 53 proc. do 71 proc. w zależności od regionu kraju.

10 najczęściej ogłaszanych używanych samochodów do sprzedaży. Na liście nieśmiertelny Passat10 najczęściej ogłaszanych używanych samochodów do sprzedaży. Na liście nieśmiertelny PassatCzytaj dalej

4 czerwca w ogniu krytyki

Prof. Antoni Dudek zauważa, że dzień 4 czerwca nie miał formy wyborów, jakie znamy. Wskazuje na to, że był to rodzaj plebiscytu ubranego w szaty wyborów, który miał przesądzić o przyszłości projektu Polska Rzeczpospolita Ludowa. -(...) gdyby 4 czerwca 1989 roku był inny, gdyby komuniści uzyskali większą legitymizację od społeczeństwa, to rozstanie z PRL byłoby dużo trudniejsze - trafnie ocenia prof. Antoni Dudek w rozmowie z polsatnews.pl.

Dziennikarz polsatnews.pl punktuje, że krytycy zarzucają wyborom z 4 czerwca zmianę ordynacji wyborczej w trakcie drugiej tury czy nieczystą grę rządzących w sprawie list krajowych. Prof. Antoni Dudek odpowiada na ten zarzut, zauważając, że Polacy nie chcieli sprawy dekomunizacji rozwiązywać za pomocą siły i krwi, a opozycjoniści dążyli do spokojnej transformacji ustrojowej. Idea ta pociągała za sobą pewne konsekwencje wymagające znalezienia kompromisu i pewnych ustępstw ze strony polskiej. Według prof. Antoniego Dudka 4 czerwca to "symbol daty, która uruchomiła procesy niszczące komunizm nad Wisłą".

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy 2. Zadziwiający wyciek z najbliższego otoczenia Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco

4 czerwca z piętnem rządu Olszewskiego

Nie jest tajemnicą polskiej historii tzw. noc teczek ujawniająca “listę Macierewicza”. Na owej liście znalazły się nazwiska polityków, dziennikarzy i innych osób występujących w polskiej przestrzeni publicznej współpracujących ze służbami bezpieczeństwa PRL. Wydarzenia z nocy teczek wielu historyków wiąże bezpośrednio z wyborami 4 czerwca.

Wiele osób uważa, że obalenie rządu Olszewskiego było bezpośrednio związane z pozwoleniem na pozostanie w przestrzeni publicznej takich osób. -(...) mówienie o tym, że po 4 czerwca 1992 nastąpiła zapaść czy jakiś odwrót dekomunizacji, jest zakłamywaniem rzeczywistości. Rząd Olszewskiego upadł nie z powodu lustracji, bo to był tylko pretekst, który przyspieszył cały proces o kilka-kilkanaście dni. - zauważa prof. Antoni Dudek. Należy zwrócić uwagę, że początkowe stadia transformacji systemu politycznego Polski wiązały się z niestabilnością rządów. Powstały rządy złożone z kilku partii i będące rządami mniejszościowymi. Taki był także rząd Jana Olszewskiego.

Nie dostaniesz już awizo? Wprowadzono nowy system odbioru listów poleconychNie dostaniesz już awizo? Wprowadzono nowy system odbioru listów poleconychCzytaj dalej

Prof. Antoni Dudek zauważa, że z perspektywy czasu historia przyznała rację Janowi Olszewskiemu i to, co stało się w przypadku lustracji nie okazało się fałszywą informacją. Zgubne dla rządu Jana Olszewskiego okazało się przekonanie, że jeśli jego rząd został wybrany to będzie rządził do następnych wyborów parlamentarnych. Spory wokół daty 4 czerwca nie cichną. Zdaniem prof. Antoniego Dudka dopóki nie nastąpi wymiana pokoleniowa w Sejmie, dotąd spory nie ucichną. Dopiero, gdy w polityce znajdą się nowi ludzie to sprawa wyborów 4 czerwca stanie się anachroniczna.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowany
  2. Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności
Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatMało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News