2020 śmiertelność w Polsce
Unsplash.com Mattia Astorino
Autor Konrad Karpiuk - 30 Grudnia 2020

Dane po prostu porażają, najgorszy rok od wojny. Liczby są bezlitosne, ofiary 2020 idą w dziesiątki tysięcy

2020 był najtragiczniejszym rokiem dla Polski od blisko 60 lat. Tylko w jednym roku od II wojny światowej zanotowano więcej zgonów. W 2020 nie wszystkie z nadmiarowych zgonów spowodował koronawirus.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób zmarło w Polsce w 2020 roku
  • Jaki był wskaźnik nadmiarowej śmiertelności
  • Jakie były przyczyny dodatkowych zgonów

2020 rok z tragicznymi statystykami dla Polski. Zmarło niemal pół miliona osób

2020 rok na szczęście dobiega już końcowi. Był to szczególnie trudny czas, jeszcze w styczniu cały świat drżał z powodu potencjalnego konfliktu na linii USA - Iran. Później z Chin przyszedł wirus SARS-CoV-2, który okazał się śmiertelny dla ponad miliona osób, oraz zmienił nasze codzienne życie.

Wraz z ograniczeniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby, świat ogarnął kryzys. W Polsce wiele osób wpadło w kłopoty finansowe, a sytuacja w służbie zdrowia była jeszcze gorsza niż zwykle. Gazeta Wyborcza wylicza, że od zakończenia II wojny światowej, tylko w 1951 roku odnotowano tak wysoki odsetek zgonów.

Jak wskazują dane z Rejestrze Stanu Cywilnego i Ministerstwo Cyfryzacji, w całym 2020 roku zmarło w Polsce ponad 461 tys. osób (statystyka dotyczy wszystkich zmarłych, nie tylko przypadków COVID-19). W 2019 roku odnotowano 401 tys. zgonów.

Oznacza to, że nadmiarowa względem ubiegłego roku ilość zgonów wyniosła 60 tys. osób. Pojęcie nadmiernej śmiertelności dotyczy dodatkowych ofiar w trakcie kryzysu. Gazeta Wyborcza porównuje statystykę z 2020 roku do tego, jakby nagle z mapy Polski zniknęły miasta wielkości Przemyśla, bądź Mielca.

Pójdziesz na zakupy i wrócisz z niczym. Pilna zmiana w Biedronce, sieć ma nowe godziny otwarciaPójdziesz na zakupy i wrócisz z niczym. Pilna zmiana w Biedronce, sieć ma nowe godziny otwarciaCzytaj dalej

W 2020 roku, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, umierało dwanaście osób. Ostatni raz w historii powojennej Polski sytuacja była równie tragiczna 1951 roku, wtedy też wskaźnik przekroczył liczbę dwunastu zgonów na tysiąc mieszkańców.

Koronawirus nie odpowiadał bezpośrednio nawet za połowę nadmiarowej liczby zgonów

Za śmiercią tak wielu osób w 2020 roku stał nie tylko koronawirus. Wśród tych 60 tys. są również ofiary niewydolności służby zdrowia, powikłań chorób przewlekłych. Sporą rolę odegrał również brak dostępu do specjalistów i niższy poziom diagnostyki.

Bezpośrednio z powodu koronawirusa zmarło w Polsce ponad 27 tys. osób. Część zgonów była spowodowana samą chorobą COVID-19, część miała choroby współistniejące.

Wychodzi więc na to, że ok. 33 tys. mieszkańców mogło umrzeć nie z powodu COVID-19, ale ze skutków, jakie pandemia przyniosła dla Polski. Oczywiście nadmierna liczba zgonów mogła wystąpić i bez pandemii, ale nie ma wątpliwości, że światowy kryzys i koronawirus pozostawiły swoje piętno na statystyce.

W ciągu ostatniej doby bezpośrednio z powodu COVID-19 w Polsce zmarło 555 osób. Ze względu na współistnienie koronawirusa z innymi chorobami, zmarły 252 osób (dane Ministerstwa Zdrowia z 29.12.2020).

Na całym świecie pandemia bezpośrednio zabrała życie 1 796 868 osób (dane world o meter na 30.12.2020 08:00). Potwierdzono ponad 82 mln zarażeń, ponad 58 mln chorych zostało wyleczonych.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Minister wyłożył zasady odmrażania. Dwie branże poczekają najdłużej
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News