14. emerytura zostanie wypłacona w 2021 r.
pixabay/5239640
Autor Radosław Święcki - 27 Lutego 2020

Wątpliwe finansowanie 14. emerytury. Niebezpieczny krok rządu

14. emerytura ma być finansowana poprzez Fundusz Solidarnościowy - wynika z projektu ustawy ws. "czternastki" przedstawionego przez rząd. Taki sposób finansowania świadczenia krytykują ekonomiści.

14. emerytura została przyjęta przez rząd podczas wtorkowego posiedzenia. Projekt ustawy zakłada wypłatę w przyszłym roku dodatkowego rocznego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Portal Business Insider Polska pisze o finansowaniu świadczenia. Z opublikowanego w środę na stronach rządowych projektu ustawy wynika, że 14. emerytura finansowana będzie poprzez Fundusz Solidarnościowy, który na drodze rozporządzenia Rady Ministrów będzie mógł otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Tym samym rządzący chcą finansować świadczenie w podobny sposób, jak 13. emeryturę w zeszłym roku.

Za psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupZa psa musisz zapłacić do 30 kwietnia. Chyba, że należysz do jednej z pięciu grupCzytaj dalej

Ekonomiści krytykują rząd ws. finansowania 14. emerytury

Taki sposób finansowania świadczenia krytykują ekonomiści. W ocenie głównego ekonomisty Polskiej Rady Biznesu Janusza Jankowiaka mamy do czynienia z kreatywną księgowością.

- To bardzo niekorzystne zjawisko dla finansów państwa. Rząd w ten sposób usztywnia budżet w niespotykany na skalę europejską sposób. Ocenić to należy wprost: jako kreatywną księgowość - mówi w rozmowie z Business Insider Polska Jankowiak. - Gdyby przyjąć, że czternastka będzie również wypłacana co roku, oznacza to wzrost wydatków sztywnych w budżecie Polski - dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Jankowiak podkreśla, że w latach 2015-2020 wydatki sztywne z tytułu samych transferów wzrosłyby według niego o ok. 60 mld zł (3 proc. PKB), a ich udział w wydatkach budżetu ogółem w relacji do poziomu planowanego na rok 2020 wzrósłby o ok. 6,7 pkt proc., zbliżając się niebezpiecznie do 78 proc. - Taka dynamika przyrostu wydatków sztywnych, jak i ich udział w budżecie państwa, byłyby ewenementem w UE - podkreśla Jankowiak.

W podobnym tonie posunięcie rządu ocenia dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, a wcześniej wieloletni pracownik resortu finansów, współtwórca wielu budżetów przygotowanych w III RP.

- Oceniam takie działanie jako destabilizację finansów państwa polskiego -mówi dr Dudek.

Według ekonomisty pożyczka z Funduszu Rezerwy Demograficznej to "drenowaniu funduszu", który ma służyć zabezpieczeniu emerytów w przypadku kłopotów z wypłatą emerytur w przyszłości.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

- W obliczu kryzysu demograficznego w Polsce zachowanie rządu należy ocenić negatywnie - mówi Dudek, przypominając, że w środę Komisja Europejska zganiła nasz kraj za omijanie stabilizującej reguły wydatkowej oraz wzrost deficytu strukturalnego, czyli najprawdziwszego obrazu kasy państwa. Deficyt bierze pod uwagę wpływy jednorazowe oraz cykl koniunkturalny. Zdaniem ekonomisty już w 2020 r. może on przekroczyć 3 proc. PKB, co powinno zapalić rządzącym czerwoną lampkę.

- Jeśli już chcemy wspierać emerytów, powinniśmy zapewnić stałe finansowanie Funduszowi Solidarnościowemu, włączyć go pod regułę wydatkową i dążyć do jak największej aktywizacji seniorów, ponieważ nasz system emerytalny promuje dłuższą pracę. Poprzez takie rozwiązania jak trzynastki czy czternastki rząd działa w odwrotną stronę - podsumowuje ekonomista.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Groźny incydent w szpitalu Praskim. Pacjent rzucił się z nożem na ratownika medycznego
  2. Oficjalna informacja wydana przez GIF. Lek wycofany z rynku z powodu wady jakościowej
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Polskie służby medyczne weszły do samolotu, który przyleciał z Włoch. Nagrano ich działania [FILM]
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News