13. emerytura zostanie sfinansowana z Funduszu Solidarnościowego. Wypłaty zostały zaplanowane na kwiecień 2020 r.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Grudnia 2019

13. emerytura będzie musiała być sfinansowana w inny sposób. Wywalczona poprawka dużo zmieni

13. emerytura zostanie zrealizowana przy pomocy Funduszu Solidarnościowego. Jednak opozycja wywalczyła poprawkę, która gwarantuje, że danina solidarnościowa będzie przeznaczana tylko na osoby niepełnosprawne.

13. emerytura - Senat zgłosił poprawkę

We wtorek w trakcie posiedzenia plenarnego Senatu odbyła się debata nad ustawą, która sprawia, że 13. emerytura i renta socjalna będzie mogła być finansowana z Funduszu Solidarnościowego. Do tej pory z SFWON można było finansować tylko działania na rzecz niepełnosprawnych.

W trakcie debaty wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed zapewniał, że nie istnieje zagrożenie realizacji programów finansowanych ze SFWON. "Wszystkie zadania, które w tym Funduszu są zapisane, będą realizowane. Środki na te cele są zapewnione" zaznaczył cytowany przez bankier.pl polityk. Zwrócił uwagę, że w tym roku z Funduszu finansowane są m.in. programy dotyczące usług opiekuńczych, opieki wytchnieniowej, centr opiekuńczo-mieszkalnych i asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Danina solidarnościowa tylko na niepełnosprawnych

Jednak zdaniem opozycji ustawa w obecnym kształcie nie daje gwarancji, że środki na niepełnosprawnych nie będą ograniczone. Senatorowie Marek Borowski (KO) i Jan Filip Libicki (PSL) zgłosili poprawkę gwarantującą, że środki z daniny solidarnościowej od najbogatszych będą przeznaczane tylko na rzecz niepełnosprawnych. Danina zacznie obowiązywać od 2020 roku.

"A zatem jeżeli rząd tam (do Funduszu Solidarnościowego - PAP) wrzuci jakieś inne pieniądze, to już trudno, i jeżeli te pieniądze gdzieś chce pożyczać, to proszę bardzo, ale w żadnym razie nie będzie mógł sięgnąć po te pieniądze, które mają być przeznaczone dla niepełnosprawnych" - powiedział cytowany przez bankier.pl senator Borowski.

Długo nie było wiadomo, czy 13. emerytura w ogóle zostanie wypłacona. Ale rząd postanowił przekształcić Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Fundusz Solidarnościowy, a środki w nim gromadzone będą przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale też emerytów i rencistów. To właśnie z Funduszu rząd zamierza wypłacić 13. emeryturę i rentę.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News