13 emerytura zostanie sfinansowana z Funduszu Solidarnościowego
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 13 Stycznia 2020

"Wypłata 13. emerytury obniży nasze przyszłe świadczenia". Polacy teraz dostaną pieniądze, a potem zostaną z niczym?

13. emerytura odbije się na przyszłych świadczeniach emerytalnych - powiedział w rozmowie z Business Insider Polska prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, były szef doradców prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

13. emerytura, budżet bez deficytu i księgowa sztuczka

W rozmowie z Business Insider Polska prof. Witold Orłowski wypowiedział się m.in. na temat zrównoważonego budżetu i wpływu, jaki będzie mieć 13. emerytura na przyszłe świadczenia Polaków.

Zdaniem eksperta działania rządu związane z budżetem są podporządkowane tylko wynikowi w wyborach, a faktyczny stan finansów państwa jest gorszy. - Po to, by pokazać przed wyborami zrównoważony budżet, rząd świadomie przerzucił część deficytu do funduszy pozabudżetowych, a także faktycznie wymusił na samorządach by wzięły na siebie większe wydatki, bez wzrostu dochodów - co w ostatecznym rachunku też oznacza wzrost deficytu - powiedział cytowany przez Business Insider Polska Orłowski.

Innymi słowy, w skali całych finansów państwa deficyt wzrośnie, choć akurat w budżecie państwa - czyli tak naprawdę w budżecie rządu - może się udać utrzymać równowagę. A więc zrównoważony budżet to nie tyle mistyfikacja, co raczej księgowa sztuczka, ukrywająca stan finansów publicznych - tłumaczy były doradca prezydenta Kwaśniewskiego.

Zasiłek chorobowy dopiero po pół roku? ZUS każe czekać, Polacy pilnie szukają pomocyZasiłek chorobowy dopiero po pół roku? ZUS każe czekać, Polacy pilnie szukają pomocyCzytaj dalej

“Przed wyborami to bardzo wygodne”

Zdaniem Orłowskiego głównym powodem takiej konstrukcji budżetu i całości finansów publicznych było przekonanie rządowych propagandzistów, że większość społeczeństwa nie rozumie problemu i nie widzi różni między budżetem państwa a całością finansów publicznych. - Usłyszą, że budżet jest zrównoważony, więc uznają, że całe finanse publiczne są w znakomitym stanie. Przed wyborami to bardzo wygodne - mówi na łamach BIP profesor.

13. emerytura odbije się wszystkim czkawką

Orłowski powiedział też, czym grozi zmiana funduszy celowych w osobną pozycję dotkniętą deficytem. - Jeśli rząd przerzuca jakiś wydatek budżetu do państwowego funduszu celowego - a tak jest np. z około 11 mld zł wydatków na tzw. 13. emerytury, które mają być wypłacane przez Fundusz Solidarności - a jednocześnie fundusz nie ma dodatkowych źródeł na sfinansowanie tego wydatku, to w funduszu pojawia się deficyt. Fundusz musi zaciągnąć pożyczkę, aby ten deficyt pokryć. A za długi funduszy w ostatecznym rachunku i tak odpowiada budżet państwa, więc na dłuższą metę praktycznie nie ma znaczenia, czy deficyt jest w budżecie, czy w funduszu - tłumaczy w rozmowie z BIP profesor.

13. emerytura ma zostać sfinansowana z Funduszu Solidarności, który otrzyma pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który zbiera pieniądze na przyszłe świadczenia emerytalne. - W ten sposób problem w roku 2020 zostanie rozwiązany, ale za cenę tego, że jeszcze bardziej dramatyczna stanie się przyszła sytuacja systemu emerytalnego - ostrzega Orłowski.

Wyślij wniosek i otrzymaj 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się spore pieniądze od państwaWyślij wniosek i otrzymaj 5 tys. złotych. Już dzisiaj możesz ubiegać się spore pieniądze od państwaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Julia Wieniawa powiedziała, co uważa o WOŚP. Przy okazji ujawniła historię ze swojego dzieciństwa
  2. Prosta herbatka, która pomoże na ból gardła i zapalenie zatok. Każdy sobie poradzi z jej przygotowaniem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News