11 listopada Flaga
flickr, Lukas Plewa
Autor Komunikaty prasowe - 10 Listopada 2019

Wytyczne MSWiA na 11 listopada. Jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi

11 listopada, czyli Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę wypada już jutro. Być może nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi. W związku z jutrzejszym dniem warto sobie o tym przypomnieć.

11 listopada, czyli Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę

11 listopada wypada już jutro i jak co roku cała Polska będzie świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. MSWiA z tej okazji opublikowało na swojej stronie przewodnik "Biało-czerwona i hymn polski", który porusza kwestię zasad właściwego postępowania z symbolami narodowymi.

Przewodnik MSWiA

MSWiA w swoim przewodniku napomina między innymi, że nie jest dopuszczalne, by na fladze Polski umieszczać napisy i rysunki, można to robić jedynie na barwach narodowych. Dodatkowo resort tłumaczy czym różni się flaga państwowa od barw narodowych. W przypadku tych drugich nie ma określonych proporcji, jednak muszą one mieć równomierną szerokość dwóch pasów: białego i czerwonego. Jeśli chodzi o flagę, to ma ona proporcje 5:8. MSWiA podkreśla: “Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe, aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8”.

Flaga nie może dotykać podłoża

MSWiA podkreśla, że eksponowana publicznie flaga musi mieć czytelne kolory i być czysta oraz schludna, nie może być pomięta czy postrzępiona. W żadnym wypadku nie może dotykać podłoża ani wody. W poradniku wspomniano, że flaga państwowa nie ma prawa służyć jako nakrycie stołu czy opakowanie, nie można nią także nakryć pomnika lub tablicy pamiątkowej przed zaprezentowaniem. Resort wskazuje:

Waloryzacja emerytur w przyszłym roku. W budżecie są już zapisane dokładne kwoty, dostaniesz więcej pieniędzyWaloryzacja emerytur w przyszłym roku. W budżecie są już zapisane dokładne kwoty, dostaniesz więcej pieniędzyCzytaj dalej

“Podczas marszów flaga państwowa RP jest niesiona przed rzędem innych flag. Może być niesiona również z innymi flagami w jednym rzędzie. W przypadku rzędu trzech lub pięciu flag, zajmuje miejsce środkowe, w rzędzie czterech flag jest po lewej stronie dla patrzących na czoło pochodu, a w rzędzie sześciu flag dwie flagi państwowe RP zajmują skrajne miejsca po stronie lewej i po prawej. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią”.

Jak się zachować podczas odtwarzania hymnu

W publikacji zawarto także informacje, na temat tego, jak się zachować podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego. "Mężczyźni w ubraniach cywilnych powinni zdjąć nakrycia głowy. Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie” - napisano.

Renta dożywotnia nie dla polskich emerytów. Chyba, że dla osób samotnychRenta dożywotnia nie dla polskich emerytów. Chyba, że dla osób samotnychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lwica z całej siły rzuciła się na mężczyznę i powaliła go na ziemię. Finał nagrania jest zupełnie inny, niż można by się spodziewać
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News