1000 plus nie wystarczy na opłacenie urlopu?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 23 Maja 2020

Ważny apel do turystów. Wyjeżdżając na urlop powinni mieć na uwadze jedną sprawę

Prawdopodobnie już w tegoroczne wakacje Polacy będą mogli skorzystać z rządowego programu 1000 plus, czyli bonów turystycznych, które będzie można przeznaczyć np. na opłacenie noclegu bądź wycieczki w kraju. Przedsiębiorcy zarabiający na turystyce zwracają jednak uwagę, że w związku z obecną sytuacją wartość bonu może się szybko zdewaluować.

Dla kogo 1000 plus?

1000 plus to – jak już pisaliśmy – pomysł Ministerstwa Rozwoju, którego wstępna wersja pojawiła się już jesienią ubiegłego roku w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Pierwotnym założeniem koncepcji było wsparcie osób najuboższych, które dotychczas nie miały możliwości finansowych na zorganizowanie wakacji. Po wyborach 1000 plus nie pojawił się jednak w przestrzeni publicznej, a o pomyśle zrobiło się głośno dopiero kilka tygodni temu, gdy wspomniała o nim minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla Radia Maryja, w kontekście wsparcia dla branży turystycznej, pokrzywdzonej skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa.

Szybciej dotrzemy nad morze i w góry. Znany jest już termin ukończenia drogi S7 łączącej południe z północą krajuSzybciej dotrzemy nad morze i w góry. Znany jest już termin ukończenia drogi S7 łączącej południe z północą krajuCzytaj dalej

Kilka tygodni temu w rozmowie z Money.pl Emilewicz ujawniła szczegóły programu 1000 plus, który najprawdopodobniej wejdzie w życie podczas tegorocznych wakacji. Na przyznanie bonu turystycznego będą mogli liczyć wszyscy pracownicy, zatrudnieni na umowach o pracę, którzy zarabiają mnie niż 5200 zł brutto miesięcznie, czyli tyle ile wynosi średnia krajowa. Ze strony państwa osoby te otrzymają 900 zł, zaś pozostałe 100 zł dopłaci pracodawca. Co istotne, z bonu będzie można skorzystać tylko w Polsce. Rządowe szacunki wskazują, że uprawnionych do skorzystania z niego będzie ok. 7 mln Polaków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Wiadomości TVP nie zwalniają tempa. Rodzina Tusków i Komorowski w materiale o filmie Latkowskiego

Bon będzie można przeznaczyć np. na opłacenie noclegu bądź wycieczki w kraju. Pojawiają się już pierwsze oferty.

- Proszę, przeznaczcie bon wakacyjny na pobyt w schroniskach i domach wycieczkowych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Wasze wsparcie pozwoli na przetrwanie tego trudnego czasu bazie noclegowej stowarzyszenia, które przetrwało zabory, dwie wojny światowe, socjalizm, a ulec może skutkom ekonomicznym pandemii – apeluje w rozmowie z Wirtualną Polską Zbigniew Rudziński, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Gorzowskiej.

Rudziński opublikował listę 158 schronisk górskich, stanic wodnych, domów turystycznych i kempingów, które mogliby odwiedzić wczasowicze, wyposażeni w bon turystyczny.

- Wytyczyłem trasę, na której tysiąc złotych z bonu wystarczy akurat, aby obejść całe Sudety od schroniska do schroniska. Przy cenach noclegów wynoszących około 40-60 zł od osoby można zaplanować wyprawę nawet na tydzień – tłumaczy prezes PTTK Ziemi Gorzowskiej.

Oferty składają również przedsiębiorcy żyjący z turystyki na Mazurach. Bon można tu przeznaczyć np. na wyprawę kajakową (np. 5 dni spływu rzeką Krutynią), bądź na wynajęcie kajaka (ok. 40 zł na dobę) i podróżowanie z własnym namiotem.

- Można też nieco dopłacić i wysłać dziecko na obóz żeglarski. Kilkudniowy czarter jachtu w takiej cenie będzie trudny do zorganizowania, chyba że poza szczytem sezonu w lipcu i sierpniu – mówi w rozmowie z portalem Adam Karol Kowalski, współwłaściciel firmy czarterowo-szkoleniowej QRS Mazury z Giżycka.

Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019Wielka jedenastka. Ranking największych sieci sprzedaży w Polsce 2019Czytaj dalej

1000 to za mało?

Kowalski zwraca jednak turystom uwagę, że wartość rządowego bonu może się szybko zdewaluować. Powód? Trudna sytuacja przedsiębiorstw żyjących z turystyki w związku z pandemią.

- Na razie firmy turystyczne czekają na jakiekolwiek oznaki wznowienia ruchu turystycznego. Przy stratach, jakie dotąd ponieśliśmy, tegoroczne oferty wypoczynku mogą po prostu zdrożeć o ten tysiąc – tłumaczy Kowalski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?
  2. Jedna z chorób, którą możemy odziedziczyć. Czym jest anemia sierpowata?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jeden z najgorszych dni od początku kryzysu. Polacy znów mają się czego obawiać
Jak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuJak otrzymać pieniądze na zbieranie deszczówki? Programy dofinansowania, wyjaśniamy krok po krokuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News